Alaçatı Ot festivali Sona Erdi.

Türkiye’nin en başarılı festivallerinden biri olan Alaçatı Ot Festivali sona erdi.

Çeşme Belediyesi’nin 9 Durak 9 Deneyim projesinin bir parçası olan ve bu yıl sekizincisi düzenlenen ödüllü Alaçatı Ot Festivali dört günde 200 bine yakın ziyaretçiyi ağırladı.

6-9 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Alaçatı Ot Festivali’nin ilk gününde, Çeşme’nin endemik bitkileri, otlardan yapılan çeşitli yiyecekler ve hediyelik eşyaların yer aldığı çok sayıda stant açıldı.

Festivalin ilk gününün hafta içine denk gelmesine karşın beklenenden fazla ilgi görmesi stant açan Çeşmelileri sevindirdi. Festival için Alaçatı’ya gelen ziyaretçiler, Çeşme’nin doğasında yetişen otlarla yapılan yiyeceklerin tadına bakma fırsatı buldular.

Festival boyunca biyoçeşitlilik konusunda uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen söyleşiler, festival teması olan ısırgan otu ile yapılan yemek atölyeleri, çok sayıda sakız ağacının yer aldığı Sakız Ağacı Koleksiyon Bahçesi ve Alaçatı Bitkileri Uygulama Bahçesi ziyareti festivale gelen konukların yoğun ilgisi ile gerçekleşti.

Alaçatı Ot Festivali’nde muhteşem kortej

Çeşme Belediyesi’nin düzenlediği 8. Alaçatı Ot Festivali’nin ikinci gününde gerçekleştirilen kortej yürüyüşü oldukça renkli görüntülere sahne oldu.

Bando eşliğinde, atlardan faytona, eşekten bisikletlere, arabalardan traktörlere kadar hayvanlar ve araçların da katıldığı kortej yürüyüşüne, birbirinden renkli giysilerle yapılan katılım, Alaçatı’yı karnaval havasına soktu.

Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, eşi Semra Dalgıç, İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Yılmazer, İlçe Jandarma Komutan Vekili Teğmen Ahmet Çalışkan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Sırrı Aydoğan, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Zekeriya Mutlu, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, Çeşme Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hakkı Kocakara, Çeşme Kent Konseyi Başkanı Ömer Önal, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Veysel Ayhan, Çeşme Denizciler Derneği Başkanı İsmail Porsuk,Yunanistan’ın Sakız Adası Belediyesi Turizm Ofis Sorumlusu Rena Pagoudi Damingou, Sakız Adası Gümrük yetkilisi Semira Charokopou ve çok sayıda vatandaşın katıldığı korteji, binlerce vatandaş da görüntülemek için birbirleriyle yarıştılar.

Alaçatı futbol sahası karşısında, saat 13.00’de başlayan kortej yürüyüşü, korteji görüntülemek isteyen vatandaşların yoğun izdihamı nedeniyle eski Alaçatı Belediyesi önünde büyük sıkışıklık yaşadı. Görevliler, kortejdeki araçların geçişi için kalabalığı açmakta zorluk yaşadılar.

Kortejdeki protokol üyeleri ise stantları ziyaret ederek, otlardan yapılan yiyeceklerin tadına baktılar. Protokol üyeleri, stantlardan alışveriş de yaparak stant açan Çeşmelilere katkıda bulundular.

Festival kapsamında düzenlenen sergi açılışlarında Başkan Muhittin Dalgıç eşi Semra Dalgıç ile birlikte Lif sanatçısı Suhandan Özay Demirkan’ın “Kutlama” adlı lif sanatı sergisini ve Eski Kültür Bakanı Suat Çağlayan’ın “Zeytin Ağaçları” fotoğraf sergisini ziyaret etti.

“Alaçatı’nın büyülü ortamını halkımızla beraber yaşıyoruz”

Karnaval havasında geçen kortej yürüyüşünün ardından bir açıklama yapan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Alaçatı Ot Festivali’nin ülke gündeminden sıkılan insanlara rahat bir nefes aldırdığını belirterek, “Burada müthiş bir yoğunluk yaşıyoruz. Baharın bu sıcak günlerinde Alaçatı’nın büyülü ortamını tüm halkımızla beraber yaşıyoruz. Festivalimize müthiş bir kortej yürüyüşü ile başladık. Çok eğlenceli bir kortej oldu. Bu vesile ile de sezonu başlatmış oluyoruz” dedi.

Çeşme’de sezonun kısa olmadığını da dile getiren Dalgıç, “Gördüğünüz gibi Nisan ayının başında insanlar gelmeye başladı. Son aldığım bilgiye göre İzmir ve çevresindeki oteller dolu. Burada Alaçatı’nın büyülü ortamını teneffüs eden insanların mutluluğu yüzlerinden okunuyor. Baharın bu güzel günlerinde Çeşme ve bölgesinde insanlar son derece güzel vakit geçiriyorlar. Bir de bu festivalin ekonomik girdisi var. Bizler de alışverişimizi yaptık. Burada alışveriş yapan insanlar ciddi bir para girdisi sağlıyorlar. Bu açıdan da baktığımızda bölgeye ekonomik anlamda katkı kazandırıyoruz. Ben, tüm vatandaşlarımıza çok güzel bir festival diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Alaçatı sokaklarında insan seli aktı

8. Alaçatı Ot Festivali’nin üçüncü gününde on binlerce insan Alaçatı’ya akın edince, Alaçatı sokakları adeta kilitlendi.

Yüzlerce tur otobüsleri ve özel araçlarıyla Çeşme’ye akın eden vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren Çeşme’ye akın ettiler. Tur otobüslerinden inen binlerce kişi, Çeşme‘deki kafe ve restoranlara girince izdiham yaşandı.

Türkiye’nin her yerinden tur otobüsleri ile “Alaçatı Ot Festivali’nde ben de vardım” diyebilmek, Alaçatı’nın büyülü sokaklarında dolaşabilmek için gelen on binlerce vatandaş, Alaçatı’nın tarihi evlerinin arasındaki dar sokakları da dolaşarak Alaçatı farkını yaşadılar.

Yaz sezonu başlamadan, Alaçatı Ot Festivali nedeniyle on binlerce insan Çeşme ve Alaçatı’ya akın etmesi, zor bir kış yaşayan esnafın da yüzünün gülmesine neden oldu. On binlerce festival ziyaretçisi, sadece Alaçatı’yı değil, Çeşme’nin görülmeye değer Çiftlik, Dalyan, Ilıca, Germiyan, Ildır gibi mahallelerini de gezerek restoran, kafe işleten esnafa ve yöresel ürünler satan mahalle sakinlerine, zor geçen kış sonrası nefes aldırdılar.

Günün sonunda Alaçatı Amfi Tiyatro’da düzenlenen Gripin konseri izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı.

Festivalin son gününde Alaçatı Amfi Tiyatro’da düzenlenen “En Fazla Çeşit Ot Toplama Yarışması” ve “En Güzel Ot Yemeği Yarışması”, festivale heyecan ve renk kattı.

Türkiye’nin her yerinden, 2 bine yakın tur otobüsü ile Çeşme ve Alaçatı’ya akın eden festival ziyaretçileri, sadece Çeşme bölgesindeki otel ve pansiyonları değil, Seferihisar, Urla, Kuşadası ve İzmir’deki otellerde de doluluk yaşattı. Tur operatörleri, Alaçatı Ot Festivali’ne olan ilgiyi değerlendirerek çevre ilçeleri de içine alan turlar düzenleyerek, Nisan ayı başında önemli bir turizm hareketliliği yaşattılar.

Çeşme Emniyet Müdürlüğü’nün aldığı önlemler sonucunda, asayiş ve trafik sorunu yaşanmadan geçen festival, vatandaşların huzur içinde, stresten uzak, keyifli dört gün geçirmelerine neden oldu.

“9’uncusunda buluşmayı diliyorum”

Festivalin kapanış konuşmasını yapan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “Alaçatı Ot Festivali, sadece otların toplanması ve yemek yarışması değil. çok önemli bilimsel söyleşiler, paneller, çok değerli konuklar, büyük şefler, konusunda uzmanlaşmış birçok arkadaşımız, festivalimize konuk oldu. Bu arada festivalimizin hazırlanmasında büyük emek harcayan mesai arkadaşlarıma ve festivalimizi sahiplenen Çeşme halkının tümüne teşekkür ediyorum. Bu desteğin arkasında, mayasında bu bölgede yaşayan insanların da emeği vardır. Alaçatı Ot Festivali’mizin 9’uncusunda buluşmak üzere hoşça kalın diyorum. Umuyorum ki, dört gün boyunca keyfinizce eğlenmişsinizdir. Eksiklerimiz mutlaka vardır. Her sene eksiklerimizi tamamlamaya gayret ediyoruz. Festivalimizin 9’uncusunda, 10’uncusunda hep beraber olabilmek dileğiyle hepinize sevgiler, saygılar sunuyorum” dedi.

Germiyanlı duvar ressamı Nuran Erden birinci oldu

Markalaşan ismiyle, Türkiye’nin her bölgesinden 200 bine yakın kişiyi Çeşme bölgesine çeken Alaçatı Ot Festivali’nin son gününde düzenlenen “En Fazla Ot Toplama Yarışması”nın birinciliğini, Germiyan Mahallesi’nde duvarlara yaptığı desenlerle tanınan Nuran Erden kazandı. Nuran Erden, doğadan topladığı 72 çeşit yenebilir bitki ve 58 çeşit tıbbi bitki birinci olmaya hak kazandı. Jüri üyeliklerini Dr. Ayfer Tan, Doç. Dr. Serdar Gökhan Şenol, Dr. Saadet Tuğrul Ay, Birgül Güner, Ahmet Keçeci ve Aysun Yenice’nin üstlendiği yarışmada, Ülkü Erden ikinci, 12 yaşındaki İklim Erden de üçüncü oldu.

Yemek birincisi, geçen yıl da birinci olan Şennaz Çevik

17 yarışmacının heyecanla yarıştığı “En Güzel Ot Yemeği Yarışması”nı, geçen yılın 2 birincisinden birisi olan Şennaz Çevik kazandı. “Güveçte Kuzu Etli Isırgan Otu” yemeği ile jüri üyelerinin beğenisini kazanan Şennaz Çevik, birincilik ödülünü Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’tan aldı. Jüri üyeliklerini ünlü televizyon sunucusu Zahide Yetiş, Sheraton Oteli Başaşçısı Rahmi Yılmaz, ünlü gurmelerden Vedat Başaran, Gökçen Adar, Nevin Akbaş ve Feridun Ügümü, Hilton Oteli Başaşçısı Şamil Akşit ile Çeşme’nin markalaşmış restoranlarından Ferdi Baba’nın ortaklarından Murat Kabak’ın üstlendiği yemek yarışmasının ikincisi Şöhret Keçeciler, üçüncüsü ise Sıdıka Arslan Görgün oldular.

Festival boyunca çeşitli gösteriler yaparak festival ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan Bluco Entrudo Ritim Grubu’nun yarışma arasında yaptığı gösteri de büyük alkış aldı.

Ödül töreninin ve kapanış konuşmasının ardından festival sona erse de, festival ziyaretçilerinin Alaçatı ve Çeşme’deki hareketliliği akşam saatlerine kadar sürdü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin