Çeşme Alaçatı’nın Gizli En Muhteşem Koylarından Biri – Delikli Koy

Delik Koy İsmi Nereden Geliyor

Koya hakim olan tepeden Delikli Koyun manzarasına bakıldığında görkemli bir mavilik ve alabildiğince keyif görülüyor. Alaçatı Delikli Koyun isminin nereden geldiğini anlamak için sahile, deniz kıyısına kadar inip kaya biçimlerine biraz yakından bakmak gerekiyor.

Uzun yıllar içinde hırçın dalgaların aşındırdığı kayalar, çarpıcı manzaranın en büyük yardımcısı olmuş. Denizin ortasında kalan ve kıyı ile denizin tümleştiği noktada bulunan kayanın içindeki delik, bu koyun isminin kaynağı. Bu kaya bunun yanı sıra iki farklı koyu da tam ortadan ikiye ayırıyor.

Alaçatı Delikli Koy Fotoğrafları

Alaçatı Delikli Koy Tanıtım Videosu

Delikli Koy’a Nasıl Gidilir

Delikli Koya gitmek için birkaç t tepeyi aşmak gerekiyor. Henüz Delikli Koya ulaşan toplu taşıma aracı yok. Eğer özel aracınız yoksa Alaçatı Port’a kadar ulaşıp porttan sonraki bölümü yürüyerek veya otostop yaparak aşmanız gerekiyor. Alaçatı Port ile Delikli Koy arasındaki mesafe 3,6 km. Porttan sahil yönünde uzanan bir gidiş bir geliş yolu izleyerek, Alkoçlar Exclusive Alaçatı’yı geçtikten 500 metre kadar sonra solda, koyun girişi sayılan patikaya geliyorsunuz. Bu patika, alçak arabaların alt takımının zarar görmesine neden olabiliyor. O yüzden patikanın girişinde aracı park edip koya doğru yürümek gerekiyor. Patikanın girişinde bulunan belediyeye ait çöp konteynırı doğru yere geldiğinize emin olmanızı sağlayabilir. En garanti teknik ise porttan itibaren km’yi sıfırlayarak gelmek.

Delikli Koy Nerede ve nasıl Gidilir ?

 

ALAÇATI- DELİKLİ KOY Çeşme Haritasında Yeri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin