12.6C
Çeşme
Cumartesi, Aralık 2, 2017

Çeşme Plajları, Koyları ve Adaları

Çeşme yarımadası, birbirinden güzel koylara kurulmuş pek çok yerleşim birimi ve plajları ile Türkiye’nin seçkin ve popüler tatil merkezlerinden biri konumundadır.

Çeşme’ de en iyi plajları, koyları, adaları arasında Ilıca, Altın Kum, Pırlanta, Alaçatı, Boyalık, Dalyan, Çiftlikköy, Ayayorgi, Mavikoy, Eşşek Adası, Makri Adası önde gelenlerdendir. Ayrıca Çeşme‘de tatilciler için çok sayıda beach club bulunmaktadır.

Ilıca Plajı

2 Km`ye yakın uzunluktaki geniş ve beyaz kumlu plajları, nitelikli konaklama tesisleri ve termal olanaklarıyla göz kamaştırıcıdır
Deniz`in içinden kaynayan sıcak termal suları, Ilıca plajını ve yöredeki diğer plajları büyük birer termal havuz haline getirir.
Ilıca`daki büyük, küçük konaklama tesisleri, yoğun bir turist kapasitesinin ihtiyacını karşılayabilecek durumda. Ilıca`nın önemini arttıran en önemli husus, termal olanakları. Birçok küçük, otel ve pansiyonlarda bile kaplıca suyu bulunuyor. Çeşme plajlarının ve özellikle Ilıca plajının en önemli özelliklerinden biri de, kıyıdan denize doğru yaklaşık yüz metrelik bir şeridin insan boyunu geçmeyecek derinlikte olmasıdır. Sığ sularda, özellikle termal kaynaklarla beslenen sularda ultraviyole ışınlarının insan sağlığına çok daha fazla yararlı olduğu bilimsel bulgularla kesinleşmiş durumda. Bunların yanı sıra, bu plajlardan çocukların yararlanma olanakları, sağlık ve can güvenliği bakımından da çok elverişlidir.  Ilıca plajı dünyanın en iyi plajı 7 paljından biridir.

Ilıca Plajı
Çeşme - Ilıca Plajı

Altınkum Plajı

Çeşme  Yarımada’sının güneyinde bulunan Altın Kum Plajı, merkeze 10 Km uzaklıktadır. Kuzey rüzgarlarına kapalı olan bu 3 km’lik plaj eşsiz kumsalı ile ziyaretçileri büyülemektedir. Altın Kum Plajı açık denizlere bakması sebebiyle normalden daha soğuk bir suya sahiptir. Adını kumsalının altın rengi kumlarından alır ve dünyada eşine az rastlanan plajlardandır.

Altınkum Plajı
Çeşme - Altınkum Plajı

Pırlanta Plajı

Çeşme merkeze yaklaşık 10 km uzaklıktaki Çiftlikköydedir. Pırlanta plajında rüzgar ve dalga hiç eksik olmaz. Kendine güvenen sörfçüler için en ideal mekanlardan biridir.Pırlanta plajı adını parlak kumlarından alır. Denize adımınızı attıkdan 250 – 300 metresine kadar sadece kumdan bir zemini olması ziyaretçilerini bu plaja bağlar.1999 yılından bu yana kitesurf’ün dünyadaki ender merkezlerinden biri olmuştur. Windsurf ve Kitesurf yapmasanız bile yapanları seyrederken de keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Pırlanta Plajı
Çeşme - Pırlanta Plajı

Boyalık Plajı

Boyalık Plajı yaklaşık 2 km’lik  uzunluğuyla  ve Ilıca’ya benzer kumsalıyla Çeşme yarım Adası’nın kuzeyinde, Ilıca ile Çeşme arasında doğal ve sakin bir plajdır. Boyalık Plajında hakim rüzgar poyraza karşı insan daima zinde kalıyor. Boyalık Plajının hemen bitiminde yer alan Ayayorgi Koyu Beach Clubleri ve Su Sporları ile gece gündüz çeşme eğlencelerinin merkezidir.

Boyalık Plajı
Çeşme - Boyalık Plajı

Dalyan (Kocakarı Plajı)

Çeşme Yarım Adası’nın kuzey batısında, merkeze 5 Km uzak balıkçılık ve balık restorantları ile ünlü Dalyan Mahallesi’nin hemen girişinde Kuzey ve Güney Rüzgarlarına kapalı tipik bir halk plajıdır.

Dalyan (Kocakarı Plajı)
Çeşme - Dalyan - Kocakarı Plajı

Alaçatı Çark Plajı

Çeşme Yarım Ada’sının güneyinde ve Altın Kum Plajının devamındadır, Alaçatı Plajlarına kadar ulaşır. Alaçatı’ nın rüzgar sörfüyle ünlenmiş kıyıları, aynı zamanda altın kumsalı ve pırıl pırıl deniziyle fark yaratan Çark Plajında da ev sahipliği yapıyor. Tropikal plajları anımsatan Çark Plajında gün boyu esen rüzgar bunalmadan gün boyu güneşlenmenize olanak veriyor. Çark plajının yanı başındaki koy, dünyanın her yerinden gelen rüzgar sörfçülerinin ve bu konuda eğitim veren sörf okullarının mekanı. Bu sporu yapmasanız da Alaçatı sahillerinde olup rüzgarı bedeninizde hissetmek ve rengarenk sörfleri izlemek insana başka bir keyif veriyor

Alaçatı Piyade Koyu

Çark plajının hemen yanında Çeşme’ nin sevilen plajlarındandır  gündüz plajda denize girilip spor etkinlikleri yapılıyor. Geceleri bar, disko ve lokanta olarak hizmet veriyor.

Alaçatı Çark PlajıÇeşme - Alaçatı Çark Plajı

Çeşme Tekke Plajı

Tekke plajı  Çeşme‘nin içinde olan bu küçük koy, altın sarısı ince kumu ile hayranlık uyandırır. Turkuaz ve temiz denizi Çeşme’nin içinde de deniz keyfini çıkarabileceğiniz yerdir

Çeşme Tekke Plajı
Çeşme - Tekke Plajı

Çiftlikköy Plajı

Çeşme Çiftlikköy’ ün içinde  deniz keyfini çıkarabileceğiniz yerdir.
Çiftlikköy, sahilinde yatıp limonatanızı yudumlayıp serinleyip derin bir nefes alabileceğiniz, huzur bulacağınız bir plaj.

Çiftlikköy Plajı
Çeşme - Çiftlik Köy Plajı

Ayayorgi Koyu

Çeşme merkezine 1 km uzaklıkta muhteşem bir koydur.  Çeşme’nin en popüler eğlence noktasıdır, iyi müzik dinleyip denizin tadını çıkarabilirsiniz. Çimlerin üzerinde güneşlenebiliyorsunuz. Plajı her sabah 10’da açılıyor ve gece son müşteriye gidene kadar açık kalıyor. Yemyeşil limon bahçelerine sahip. İsteyen başını dinlemek için sessiz bölüme çekilebilir. Çocuk alanı mevcut.  Gündüz plaj keyfi sırasında aperatiflerin tadına bakabilirsiniz.

Ayayorgi Koyu
Çeşme - Ayayorgi Koyu

Mavi Koy

Çeşme Mavi koyun bir diğer adı akvaryum koyudur. Bu adı doğal bir akvaryum gibi sualtını seyredebileceğiniz büyüleyen berrak sularından almaktadır. Su yüzeyinden deniz gözlüğü ile 20 metreye kadar net şekilde izlenebilmektedir. Ortalama derinliği 8 metre olan koyun derinliği 1 metreden başlayarak koyun ağzına doğru 25 metreye kadar çıkar Profesyonel DJ ve animatörler eşliğinde sınırsız eğlence, müzik ve dans keyfi.
Bu koyun eşsiz mavisi ve deniz dibinin fevkalade temiz tabiatıyla, yazın sıcak ve neşeli ortamında, kendinizi mutlu edin.

Mavi Koy
Çeşme Mavi Koy

Çeşme Eşşek Adası

Eski adıyla “GONİ” olarak bilinen günümüzün Eşek Adası Çeşme`den bir saat uzaklıkta, temiz koyları ve konuksever eşekleriyle günübirlik yat gezintileri için ideal bir yerdir. Doğal konumu itibariyle kuzey rüzgarlarına kapalı olan koylarında sualtı ve su üstü sporları yapmaya çok elverişlidir. Adanın tamamı maki ile kaplıdır ve üzerinde yaşayan eşeklerin yaşayabilmesi için rüzgarla çalışan bir tatlı su kuyusu bulunmaktadır. Bahar aylarında yolunuz düşerse sizleri yaban nergisleri, katır tırnakları ve kekiklerin sarhoş eden kokusuyla karşılaşırsınız. Ada tamamen turistik amaçlara hizmet etmekte olduğundan ve Milli Parklar kapsamında olduğundan gece konaklaması mümkün değildir. Adada eşeklerden başka, yaban domuzu ve yabani tavşan bolca bulunmaktadır. Eşekler ve tavşanlar fotoğrafçılara diledikleri kadar pozu marul ve karpuz kabuğu karşılığında sunmaktadırlar.

Çeşme Eşşek Adası
Çeşme - Eşşek Adası

Çeşme Makri Adası

Çeşme Makri Adası Dalgıçların sevdiği mekanlardan biridir. Adanın kuzey batısında Yatak Odası olarak adlandırılan minik bir ada bulunmaktadır. Bu isimle anılmasının sebebi duvar renginin kırmızı, zeminin beyaz kumlarla örtülü muhteşem bir su altı mağarasına sahip olmasıdır. Burada yüzmek size açık denizde yüzme hissi uyandıracaktır.

Çeşme Makri Adası
Çeşme - Makri Adası

Alaçatı Delikli Koy

Koya hakim olan tepeden Alaçatı Delikli Koyun manzarasına bakıldığında görkemli bir mavilik ve alabildiğince keyif görülüyor. Alaçatı Delikli Koyun isminin nereden geldiğini anlamak için sahile, deniz kıyısına kadar inip kaya biçimlerine biraz yakından bakmak gerekiyor..

Alaçatı Delikli Koy

Çeşme Beach Club' larada Bakabilirsiniz.

TAKİP EDİN

1,153BeğenenlerBeğen
8TakipçilerTakip Et
9,116TakipçilerTakip Et
4TakipçilerTakip Et
30AboneAbone Ol

Çeşme' de Gazilecek Yerler

Free WordPress Themes

Send this to a friend