Çeşme’nin Tarihi Çeşmeleri Onarılıyor…

Çeşme’nin Tarihi Çeşmeleri Onarılıyor…

Çeşme Turistik Otelciler Birliği-ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, Çeşme’de bulunan tarihi çeşmelerin restore edilerek turizme kazandıracaklarını açıkladı.
Öncel, sivil toplum örgütü olarak kentin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmaları gerektiğine vurgu yaparak,” Çeşme Belediyesi, ÇEŞTOB ve Umart Mimarlığın ortak çalışması ile Çeşme’de bulunan tarihi çeşmelerin restorasyonu ile ilgili arkadaşlarımız, Vakıflarla iletişim kurarak bu projeyi hayata geçirmek için yoğun bir çaba gösterdiler. Umart Mimarlıkla birlikte yapacağımız çalışma ile umarım gelecek yıl bu tarihi çeşmelerimizi turizme kazandıracağız. Bu projenin yaklaşık 250 bin TL maliyeti var. Bu çalışmayı hayırseverlerin katkılarıyla gerçekleştireceğiz. Belediye başkanımız bu konuda bize ilk günden beri destek veriyorlar. Önemli olan bu eserleri kazanmak, kazandırmak. Çünkü bunlar çok değerli eserler. Ayrıca Çeşme’de çok sayıda eski binalar yapılar var. Bu bir ekip işi yapılması gereken işlere herkesin katkı koyması gerekiyor. Bu tür işleri sadece belediyeden ve yetkili vakıflardan beklememek gerekiyor. O yüzden tüm sivil toplum örgütlerinden ve herkesten katkıda bulunmalarını istiyoruz.

Restore edilecek çeşmelerimizin gece ışıklandırılması olacak Türkçe ve İngilizce tarihçe yazılar ile insanları bilgilendireceğiz. Çeşmelerin restorasyonunda katkı sağlayan hayırseverlerimizin isimleri de bu panolarda yer alacak. Belediye başkanımız sayesinde de bu çeşmelere şebeke suyu bağlanacak ve içilebilir su olarak da kullanılabilecek” dedi.

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ise koruma bilincini yaşayan ve yaşatan ÇEŞTOB’a teşekkür ederek,” Sivil toplum kuruluşlarının bu projeye destek vermesi ve restorasyon finansına katkı sağlaması nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum. Bundan sonra da bu çalışmanın bir örnek olmasını temenni ediyorum.

GELECEK KUŞAKLARA BIRAKMAMIZ LAZIM

Kentler tarihleriyle yaşanır, değerleri bunlarla ölçülür. Gelecek kuşaklara bunları taşımak lazım. Bu eserler bizlerin çocuklarımıza bırakacağı kültürel miraslardır. Ben şahsım olarak da daha önce belediye başkanlığı yaptığım bölgede bu tür konulara destek vermeye, sahip çıkmaya çalıştık. Bizlerin en temel görevlerden birisi, bu eserleri gelecek kuşaklara bırakmamızdır. Ama buradaki çeşmelerin çok daha önemli bir özelliği de ilçemizin isminin de ‘Çeşme’ olmasıdır. İnanıyorum ki; İlçemize turizm anlamında büyük katkı sağlayacaktır. Görsel açıdan da katkısı olacaktır. Bizim belediye olarak önümüzdeki dönem için planladığımız projeler var! Bu çeşmelerin devamının restore edilmesinin yanı sıra ciddi bir meydan planlıyoruz. Burada bugünün teknolojisiyle buranın sembolü olabilecek başka çeşmelerde yaratma planımızda var. Projesini tam oluşturduğumuz zaman bunu sizlerle de paylaşacağız. Burada bu proje için özellikle katkı sağlayan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Umart Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Kaplan, şu an için ele alınan 5 çeşme için çalışma başlatacaklarını dile getirerek,”

Şuan için ÇEŞTOB’un ve Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğünün protokolüyle ele alınmış olan 5 adet çeşmeyi restore etmek üzere çalışma içerisine girmiş bulunmaktayız. Şu anda projelerimiz koruma kuruluna iletildi. Rölöveleri, retisisyon, restorasyon sanat tarihi raporları, bozulma ve düzenleme analiz paftaları dün itibariyle yetkili birimlere verilmiştir. Çeşme merkezde bulunan ‘Sadia’ çeşmesi, yine merkezde bulunan Çeşme ilçesinin girişinde sağda görebileceğiniz ‘Kaymakam’ çeşmesi ve mezarlık etrafında bulunan üç büyük çeşme olan, ‘Kabadayı’ çeşmesi, ‘Hamaloğlu’ çeşmesi, ‘Hafız İlyaszade Mehmet Ali’ çeşmesi olmak üzere proje kapsamında yapılarımız mevcut. Projemizin özellikle sanat tarihi kapsamında araştırma ve zengin bilgi oluşturabilmemiz için uzman sanat tarihi ekibinden destek aldık. Özellikle Ayla Bakır bu konuda bize destek verdi ve ciddi bir sanat tarihi kaynağına ulaşmış olduk. Akabinde rölöve çalışmalarını yine uzman bir ekiple hazırlamış bulunduk. Korumacılık, yaşanmışlık ilkelerini baz alarak bir takım restorasyon çalışmaları hazırladık. Sanırım Çeşme’mizin kültür mirasına hep birlikte yeni bir değer katmış olacağız” şeklinde konuştu.

tarih-eser-çeşme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin