Çeşme Ilıca Kültür ve Sanat Günleri Başlıyor.

Ilıca Kültür ve Sanat Günleri Başlıyor.

Ilıca‘ya gönül vermiş sevdalıları tarafından 20-27 Haziran 2014 tarihleri arasında düzenlenecek Ilıca Kültür ve Sanat Günleri büyük bir heyecanla başlıyor!

Ilıca Kültür ve Sanat Günleri, İzmir-Çeşme’nin en güzel ve en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ilıca’ya, yıllar önce Girit’ten göç etmiş mübadil ailelerin, kültürlerini hatırlamak ve yaşatmak için düzenlenen bir saygı duruşu!

Ilıca gönüllüleri tarafından kurulan Ilıca Kültür ve Sanat Derneği önderliğinde ve Çeşme Belediyesi’nin desteğiyle 20- 27 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek Ilıca Kültür ve Sanat Günleri ile Girit Göçmeni Ilıcalılar, değerli resim ve fotoğraf sanatçılarının gözüyle yansıtılacak. Ayrıca Girit ve Çeşme kültürünün lezzetleri tadılarak, güzel türküleri seslendirilerek Ilıca’nın güzellikleri tüm ziyaretçilere yaşatılacak.

Ilıca Kültür ve Sanat Günleri, Ilıca’nın güzel koylarından Yıldızburnu’nda yer alan ve 15.yılını kutlayan Cafe No15’in önderliğinde, Pecos, Mezzaluna ve Rouge mekanlarının evsahipliği ile gerçekleşecek.

Organizasyonun ana teması olan Girit Göçmeni Ilıcalı ailelerin konu alındığı birbirinden güzel eserler, Chermine Vidori, Tülay Kurun, Güler Uruk, Saime Berkkan, Marc Giraud’un, eski aile fotoğrafları ve özel hazırlanmış soy ağaçları sunumu Brian Giraud’un imzasını taşıyor. Koleksiyoncu Taner Morova’nın Çeşme‘ye özel fotoğraf arşivi yine sergilenecek eserler arasında.

Organizasyonun diğer özel etkinlikleri; İzmir sevdalısı Gazeteci-Yazar Yaşar Aksoy‘un okuyucuları ile biraraya geleceği imza günü ve İngiliz Tarihçi ve Yazar Philip Mansel ve Girit Tarih Uzmanı Prof. Dr. Nükhet Adıyeke’nin katılımı ile gerçekleşecek İzmir’de Çok Kültürlülük ve Girit Göçmenleri konulu Panel.

ILICA KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİ 2014 PROGRAMI

 

19 HAZİRAN 2014 PERŞEMBE

YEREL EZGİLERLE MÜZİK DİNLETİSİ VE HALK OYUNLARI

Saat:   16:00

Yer:     Ilıca Pazar Yeri

20 HAZİRAN 2014, CUMA

ILICA KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİ AÇILIŞ KOKTEYLİ

Saat:   19:00

Yer:     Café No 15, Yıldızburnu

İMZA GÜNÜ

Gazeteci-Yazar Yaşar Aksoy’un İmza Günü

Saat: 19:00

Yer:              Café No15, Yıldızburnu

21 HAZİRAN 2014, CUMARTESİ 

PANEL

Konuşmacılar:

İngiliz Tarihçi ve Yazar Philip Mansel “İzmir’de çok kültürlülük”

Girit Tarih Uzmanı Prof Dr. A.Nükhet Adıyeke “Girit’ten Çeşme‘ye tarihsel bir yolculuk”

Saat: 11:00

Yer:   Çeşme Belediyesi Çakabey Kültür Merkezi, Çeşme

 

22 HAZİRAN 2014, PAZAR 

GİRİT VE ÇEŞME YEMEKLERİ VE MÜZİĞİ

Saat:  20.00

Yer:   Café No 15, Yıldızburnu

27 HAZİRAN 2014, CUMA

ILICALI BALIKÇILARIN FENER ALAYI

Saat:  21:00

Yer:   Ilıca Koyu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin