Ildırı Kültür Sanat Festivali

Ildırı Kültür Sanat Festivali

Çeşme merkeze 27 km uzaklıkta küçük adacıkları olan güzel bir koyun üzerinde kurulu olan Ildırı, Çeşme Yarımadası’nın en büyük antik yerleşim yeridir. Erythrai adıyla kurulan Ildırı, Çeşme’nin en görülmeye değer tarihi zenginliklerinden biri. Erythrai sözcüğünün Yunanca’da “kırmızı” anlamına gelen “erythros” tan türediği, kent toprağının kırmızı renginden dolayı Erythrai’nin “Kızıl Kent” anlamında kullanıldığı yönünde de bir görüş var. Arkeolojik kalıntılarda M.Ö 3000’de Erythoros yönetiminde olan kolonistler tarafından kurulduğu anlaşılan şehir tarihteki 7 büyük İyon kolonisinden biri. MÖ 3. yüzyıl sonlarında yapıldığı sanılan akropolün kuzey yamaçlarındaki antik tiyatrosu ve Athena Tapınağı ile Ildırı arkeoloji meraklıları için de vazgeçilmezdir. Enginarı, balık lokantaları, lokma ve kahvaltı mekanlarıyla lezzetli bir durak olan Ildırı; bilhassa günbatımı manzarasıyla da eşi benzeri olmayan bir güzelliktedir.

Ildırı Kültür Sanat Festivali, arkeolojik kazıları süren antik kent Erythrai’ye ilişkin yerel halkta ve ziyaretçilerde farkındalık yaratmayı, tarihi sürekliliği sağlamayı, mahalli halkın yaşadığı yerde ekonomik kalkınmayı sağlamayı amaçlamaktadır. Ildırı Kültür ve Sanat Festivali ağustos ayı sonunda gerçekleştirilmektedir.

Galeri

Ildırı Kültür Sanat Festivali
Share on facebook
Paylaş
Share on twitter
TweetLe
Share on email
Gönder
Share on pinterest
PinLe
Share on whatsapp
WhatsAppLa
Share on linkedin
LinkedInLe

Son Gönderiler

Şehir Senin Tadını Çıkar!

Otel, Beach Clublar, Barlar, Restoranlar, Mağazalar, Etkinlikleri Keşfetmeye başlayın ve size en yakın olanları öğrenin.

error: Alert: İçerik korunuyor !!