ALAÇATI OT FESTİVALİ

Alaçatı Ot Festivali

Arnavut kaldırımları ve taş evleriyle dikkat çeken Alaçatı, renkli festivallerle İzmir’in büyüsünü devam ettirmeyi başarıyor.

Alaçatı, Hacı Memiş Ağa’nın ilk bayındırlık çabalarının başladığı günden bu yana yani aşağı yukarı 200 yıldır durmaksızın bir gelişim ve değişim içinde oldu. Bilhassa son on yıldır özel sektör ve yerel yönetim işbirliği, Alaçatı’da yaşamayı tercih edenlerin gönüllü katkıları ve halkın karşılıksız çabaları ile turizm bakımından örnek gösterilecek bir gelişme ivmesi kazandı.

Çevrenin ve doğal beslenmenin öneminin gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaya başlandığı günümüzde Alaçatı’nın, Alaçatı’lıların yüzyıllardır yaşattığı bir özelliğini, kültür birikimini, ülkemize ve dünyaya tanıtmaya karar verdi.

Bu nedenle Alaçatı doğasının zenginliğini, otlarının çeşitliliğini tanıtmak ve bu otlarla pişirilen geleneksel yemeklerinin kaybolmaması için, bu Alaçatı ot festivalini düzenlemeye başladı.

Alaçatı’nın doğallığına, kucaklayıcı sıcaklığına kaynatılmış reçellerin, bin bir otla yapılmış yemeklerin, böreklerin üzerine serpilmiş çörek otlarının kokusu karışsın istediler bu festivali düzenlerken.

Bu festival yarışmadan öte bir şey. Festival bahanesiyle doğa hakkında bildiklerimizi aktarmak, bilmediklerimizi öğrenmek, yeni tatlara yeni dostluklar eklemek amaç!

Alaçatı’nın korunmuş mimarisinin bezediği dar sokaklarında dolaşmak, gülen yüzlü güzel insanlarla bu güzellikleri paylaşmak, hiç tanımadığımız, isimlerini bile bilmediğimiz insanlarla sohbet edip, ağız dolusu kahkahalar atmak için bütün doğa dostlarını Alaçatı’ ya bekliyoruz.

Kısacası, “O anı yaşadım” diyebilmek!

Alaçatı Tanıdık, tanımadık herkesi, bu keyfi paylaşmaya çağırıyor.

Alaçatı Ot Festivalinde her yıl bir önceki yılda yemek yarışmasına katılan bütün yemeklerin tariflerinin derlendiği bir kitap ziyaretçiler ile buluşuyor. İnsanlığa miras kalsın, gelecek kuşaklara aktarılsın, binlerce yıldır bu topraklarda biten otların adı yaşasın, unutulmasın.

Bu festivaller, Alaçatı’ya karşılıksız gönül vermiş insanların girişimi, emeği ve katkısıyla gerçekleşmekte.

Bu özveri olmasaydı ne bu festivaller gerçekleşebilir, ne bu festivalde yapılan yemeklerin tarifinin bulunduğu ve elinizde tuttuğunuz ya da arşivinizde bulunan bu kitaplar gerçekleşebilirdi.

Festivale bireysel katılım gerçekleştirebileceğiniz gibi profesyonel hizmetler veren tur şirketlerinin programlarına da göz atabilirsiniz.

Festivalin her gününde ayrı bir etkinlik, eğlence, gösteri ve lezzet şöleni olan Alaçatı Ot Festivali seni bekliyor!

Galeri

Alaçatı ot Festivali
Share on facebook
Paylaş
Share on twitter
TweetLe
Share on email
Gönder
Share on pinterest
PinLe
Share on whatsapp
WhatsAppLa
Share on linkedin
LinkedInLe

Son Gönderiler

Şehir Senin Tadını Çıkar!

Otel, Beach Clublar, Barlar, Restoranlar, Mağazalar, Etkinlikleri Keşfetmeye başlayın ve size en yakın olanları öğrenin.

error: Alert: İçerik korunuyor !!