Ilıca Plajı

Çeşme Ilıca Plajı

Dünyanın en iyi turistlik mekanları içinde bulunan İzmir Çeşme, ılıca plajıyla ünlenmiştir. Bölgede çok sayıda plaj olsa da, kaplıca plajı özelikleri itibariyle diğerlerinden ayrılır. Gold Beach biçiminde efsaneleşmiş plajların yanı sıra kaplıca plajı, bir tek yazın değil ilkbahar ve sonbahar da bile denize girilebilen bir yerdir. Bunun nedeni, plajın yeraltı kaynak sularına çok kısa mesafede olması ve yeraltı kaynak suları tarafından beslenmesidir. Yer altından çıkan sıcak ve mineralli sular ılıca plajını sıcak ve şifalı kılmaktadır.

İzmir Çeşme yolu üzerinde ve Çeşme’ye 5 km uzaklıkta denizin kıyısında bulunan kaplıca plajı ve ılıcası dünyada en enteresan ve en zor bulunan ılıcalar dan biridir. Suların sıcaklığı 58 aşama civarındadır. Romatizmaların süreğen olarak her biçimi, hanım ve deri hastalığı biçiminde birçok derde deva oluyor.

Ilıca’ya gittiğinizde meşhur ılıca tavasını yemeden geri dönmekte olmaz. Aynı zamanda pazar yerinde hormonsuz olan sebzelerden alabilirsiniz. Eğer dilerseniz kendin pişir kendin ye tarzında mesire yerlerinde, arkadaşlarınız ile eğlenceli bir yemek yiyebilirsiniz. Ilıcaya gelmişken Zeytinli’de bulunan kanlı köprü ve kalesini, üç oluklu tarihi soğuk pınarını Kavaklı bahçelerini gezebilirsiniz. Kışla obasında bulunan şehitliği de ziyaret edebilirsiniz.

Ilıcanın termal suları içinde bulundurduğu mineraller ile Romatizma, metabolizma hastalığı, raşitizm, gut, hanım hastalıkları, idrar yolları, karaciğer ve cilt hastalıkları tedavilerinde faydalıdır. Bunun için birçok fert ılıca sularına şifa aramak amacı ile gelmektedir. Bu hoş plaja gitmek için yaz aylarını beklemenize gerek yok. Çünkü ısısı nedeniyle sezonu erken açan bir yerdir. Sahilin güzelliği, denizin dalgaları ile birleştiği vakit seyrine tatmin olmayan bir manzara çıkıyor insanoğlunun karşısına.

Kaplıca Plajı Kumu ve Denizi iyi mi?

Çeşme’de iki türlü deniz sıcaklığı bulunmaktadır. Kuzey kıyıları sıcakken güney kıyıları daha soğuktur. Bunu sebebi ise deniz tabanında ortaya çıkan sıcak su kaynakları olan Ilıcalar dır. Denizin ortasında yüzlerce sıcak su kaynağı belirlenmiştir.

Çeşme’ nin km’ lerce uzayan en hoş kum plajları bu bölgededir. Kıyıya en yakın olan bir ılıcaya ise dalga kıran yapılarak deniz ortasında kaplıca keyfinin yaşanması sağlanmıştır. Bölgenin en yaşlıları denizin sakin olduğu zaman suya girerler. Balıklar ise aldırış etmeden ayaklarınızın altında yüzmeye devam ederler.

Ilıca Plajı Video

Çeşme Ilıca Plajı Giriş Ücreti

Ilıca halk plajı girişi bedavadır. Şezlong dilerseniz şayet ücret ödeyerek alabilirsiniz. Diğer ücretli plajların ise giriş ücretleri değişim göstermektedir ve buna şezlong dahildir.

Ilıca Plajı Nerede ve nasıl Gidilir ?

Plaj, İzmir ilinde yer verilmiştir. Ilıca’ya İzmir’den Çeşme otobanına girdikten sonrasında Alaçatı sapağından otobandan çıkarak, Çeşme istikametinde devam ederek ilk sapak olan kaplıca sapağından sağ güzergaha doğru devam ettiğinizde ılıca’ya ulaşmış olacaksınız.

İzmir ılıca arası ortalama olarak 85 km mesafededir. Aracınız ile ortalama 1 saat sürer. Çeşme kaplıca arası ise ortalama olarak 4 km mesafededir. Aracınız ile aşağı yukarı olarak 5 dakika kadar sürmektedir.

Ilıca Plajı Nerede?
Ilıca Plajı Çeşme Haritasında Yeri

Share on facebook
Paylaş
Share on twitter
TweetLe
Share on email
Gönder
Share on pinterest
PinLe
Share on whatsapp
WhatsAppLa
Share on linkedin
LinkedInLe

Son Gönderiler

Şehir Senin Tadını Çıkar!

Otel, Beach Clublar, Barlar, Restoranlar, Mağazalar, Etkinlikleri Keşfetmeye başlayın ve size en yakın olanları öğrenin.

error: Alert: İçerik korunuyor !!