Germiyan Festivali

Germiyan Festivali

Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan köklü bir tarihe ve kültüre sahip Çeşme Germiyan Mahallesi’nde gerçekleşecek. Germiyan Festivali adıyla düzenlenen festivalin sloganı “Bereketli Toprakların Büyüsü”…

‘Bütün şehir kanunu’ kapsamında statüsü köyden mahalleye dönüştürülen Germiyan’da yapılan festival, fırından köy kahvesine, bölge sakinlerinin evlerinden köy evine kadar tüm mahalleyi kapsıyor. Sınırları bölge dışına taşmış Germiyan Ekmeği’nin yanı sıra yörede yetişen ürünlerin de şenliğin önemli bir parçası olduğu festivalde; Germiyan halkının geleneksel ekmek yapımı ve mutfak gereçleri ile köy eski fotoğraf ve kıyafetleri de sergilerle ziyaretçileri ağırlıyor, bölge halkı da kendi yetiştirdiği ürünleri sergileme fırsatı buluyor.

Ekmek, ev sabunu ve kopanisti (basma peynir) yapımı atölyelerinin de ücretsiz olarak ziyaretçileri ağırladığı Germiyan Festivali’nde; gastronomi söyleşileri, ekmek yarışması, sergi ve konserlerin yanı sıra bir çiftin köy geleneklerine uygun olarak kına gecesi, nikah ve düğün yemeği de gerçekleştiriliyor.

Germiyanlıların mutfağında uzun yıllardan beri yapılan, oldukça az kişinin bildiği yöresel yemeklerinin, bölge sakinlerinin geçmişte giydiği kıyafetlerin ve mutfakta kullandığı araç gereçlerin festival vasıtasıyla günümüze taşındığı ve festival ziyaretçileriyle tanıştırılmasının sağlandığı tamamıyla Germiyan’ın kendi öz değerlerinden oluşan bir festival. Turistik boyutu ve değerinin yanı sıra bir neslin kendi köklü gelenek ve bilgisini diğer bir nesle aktarması, kültür mirasının yaşaması açısından da ayrı bir önem teşkil ediyor.

Galeri

Çeşme Germiyan Festivali

Share on facebook
Paylaş
Share on twitter
TweetLe
Share on email
Gönder
Share on pinterest
PinLe
Share on whatsapp
WhatsAppLa
Share on linkedin
LinkedInLe

Son Gönderiler

Şehir Senin Tadını Çıkar!

Otel, Beach Clublar, Barlar, Restoranlar, Mağazalar, Etkinlikleri Keşfetmeye başlayın ve size en yakın olanları öğrenin.

error: Alert: İçerik korunuyor !!